Ministerstwo Edukacji i Nauki

24.09.2021
PL EN
09.01.2018 aktualizacja 09.01.2018

Ponad 37 mln zł dla młodych badaczy od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Trwa nabór do programów FIRST TEAM, HOMING oraz POWROTY Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. W tej edycji na konkursy te - dla osób do 5 lat po doktoracie - przeznaczono łącznie 37 mln zł. Nabór trwa do 5 marca.

O środki w ramach programów FIRST TEAM, HOMING oraz POWROTY (z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój) ubiegać mogą się młodzi doktorzy - do pięciu lat po doktoracie, niezależnie od narodowości, reprezentujący wszystkie dziedziny nauki. Przedmiotem projektów, realizowanych obowiązkowo we współpracy z partnerem naukowym (krajowym lub zagranicznym), mogą być przełomowe w skali międzynarodowej prace B+R o dużym znaczeniu dla gospodarki i społeczeństwa, zwłaszcza z zakresu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. O naborze poinformowała w poniedziałek FNP w przesłanym PAP komunikacie.

Program FIRST TEAM oferuje młodym badaczom środki – w wysokości ok. 2 mln zł - na założenie pierwszego zespołu badawczego. Finansowanie może zostać przyznane na trzy lata z możliwością przedłużenia o jeden rok. "To szansa dla wybitnych młodych naukowców na zdobycie samodzielności naukowej i doświadczenia w zarządzaniu własnym zespołem badawczym" – mówi cytowany w komunikacie wicedyrektor ds. działalności programowej w FNP dr Tomasz Poprawka. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych, przedsiębiorstwach albo konsorcjach naukowo-przemysłowych w Polsce. Pula środków przeznaczonych na obecny konkurs wynosi aż 25 mln zł.

Programy POWROTY i HOMING oferują granty „powrotowe”, reintegracyjne bądź podoktorskie. HOMING jest skierowany do młodych doktorów, którzy chcą wrócić z zagranicy do Polski np., po odbytym stażu czy studiach doktoranckich, bądź przyjechać do Polski na staż podoktorski. POWROTY to z kolei propozycja dla tych badaczy, którzy na wczesnym etapie kariery przerwali pracę naukową i chcą do niej wrócić. "Jest to unikatowa oferta zwłaszcza dla młodych rodziców-naukowców oraz dla osób, które po doktoracie rozpoczęły pracę w innym sektorze gospodarki" – mówi dr Poprawka. W obu programach można zdobyć indywidualne granty w wysokości ok. 800 tys. zł na dwa lata. Projekty mogą być realizowane w jednostkach naukowych lub przedsiębiorstwach. Na bieżące konkursy w programach HOMING i POWROTY Fundacja zamierza przeznaczyć łącznie 12 mln zł.

Z otrzymanych środków można sfinansować m.in. wynagrodzenia: kierownik projektu może wnioskować o pokrycie wszystkich kosztów wynagrodzenia miesięcznego w wysokości do 17,5 tys. zł w programach HOMING i POWROTY lub do 20 tys. zł w programie FIRST TEAM. Na wszystkie koszty zatrudnienia młodego doktora w projekcie laureat może przeznaczyć do 15 tys. zł miesięcznie, doktoranta - do 8 tys. zł, a studenta nawet do 4 tys. zł. Ponadto możliwe jest wypłacanie stypendiów (od 1,5 tys. zł do 4,5 tys. zł miesięcznie), a także finansowanie prac zleconych (podwykonawstwa), szkoleń i staży w ramach rozwoju kadr oraz pokrycie innych kosztów związanych z prowadzeniem prac B+R.

Ze wsparcia mogą skorzystać także firmy prowadzące działalność w naszym kraju. Mogą one otrzymać nawet do 80 proc. dofinansowania na projekty w oparciu o zasady przyznawania pomocy publicznej.

Szczegółowe informacje wraz z danymi kontaktowymi do koordynatorów znajdują się na stronach poświęconych poszczególnym programom: FIRST TEAM, HOMING i POWROTY.(PAP)

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021