15.08.2020
PL EN
30.06.2015 aktualizacja 30.06.2015

Doktorat honoris causa dla prof. Daniela Jaecka

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Specjalizujący się w chirurgii wątroby transplantolog prof. Daniel Jaeck zostanie uhonorowany tytułem doktora honoris causa Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystość odbędzie się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie.

"Senat Uczelni nadał tę godność akademicką w uznaniu wielkich zasług prof. Daniela Jaecka dla rozwoju medycyny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem wkładu w postęp w chirurgii wątroby i trzustki oraz wspieranie rozwoju chirurgii i transplantologii polskiej" - informuje Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak informuje WUM, prof. Daniel Jaeck stworzył podwaliny pod rozwój tej dyscypliny we Francji, gdzie był wieloletnim Kierownikiem Kliniki Chirurgii Przewodu Pokarmowego i Endokrynologii w szpitalu Hautepierre w Strassburgu. Był też inicjatorem powstania programu przeszczepów wątroby w tym szpitalu, który dziś jest jednym z wiodących ośrodków transplantologii wątroby we Francji. Dzięki jego działalności do 2014 roku wykonano tam 1600 przeszczepień tego narządu. W 2011 roku profesor przeszedł na emeryturę.

W latach 90. francuski profesor rozpoczął aktywną współpracę z Kliniką Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, umożliwiając szkolenia w zakresie chirurgii i transplantacji wątroby polskim chirurgom, m.in. profesorom Krzysztofowi Zieniewiczowi i Markowi Krawczykowi. "Doświadczenia polskich transplantologów zdobyte w Strasburgu przyczyniły się do wzrostu liczby przeszczepień wątroby w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby WUM kierowanej przez prof. Marka Krawczyka, zbliżając się do obecnej liczby 1400 operacji" - mówi prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka.

Obszar zainteresowań naukowych profesora Jaecka dotyczy chirurgii wątroby, dróg żółciowych oraz trzustki. Szczególne osiągnięcia dotyczą zagadnień raka wątrobowokomórkowego oraz przerzutów do wątroby raka jelita grubego. Opracował on też technikę tzw. dwuetapowej resekcji wątroby z powodu mnogich przerzutów raka jelita grubego do obu płatów wątroby.

W uznaniu dla zasług na polu transplantologii prof. Jaeck otrzymał m.in. członkostwo honorowe Towarzystwa Chirurgów Polskich, doktoraty honoris causa Uniwersytetów w Cordobie i Hanoi. Od 2011 roku jest członkiem Francuskiej Akademii Medycyny, zaś w 2014 roku został wybrany na stanowisko prezydenta Francuskiej Akademii Chirurgicznej.

PAP - Nauka w Polsce

akr/ mrt/

Copyright © Fundacja PAP 2020