01.10.2020
PL EN
14.10.2017 aktualizacja 14.10.2017

Prawie tysiąc studentów gdańskiej ASP rozpoczęło rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie tysiąc studentów rozpoczęło w piątek rok akademicki 2017/18 w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, z czego ok. 290 przekroczyło mury uczelni po raz pierwszy. List do uczestników inauguracji nowego roku akademickiego skierował m.in. prezydent Andrzej Duda.

„Przed ludźmi nauki, ale też przed politykami, twórcami kultury i przedsiębiorcami stoi dziś wielkie pilne zadanie: musimy zintensyfikować rozwój cywilizacyjny Polski. Nie będzie to możliwe bez reorganizacji systemu szkolnictwa wyższego oraz sposobu zarządzania instytucjami naukowymi. Uważam to za jeden z priorytetów polityki naszego państwa. Trwające od dwóch lat dyskusje i konsultacje, zwłaszcza w ramach Narodowego Kongresu Nauki, zaowocowały zgłoszonymi przez rząd propozycjami reform. Ufam, że końcowe uzgodnienia w tej sprawie zyskają państwa aprobatę” – napisał prezydent Duda.

Nawiązał też do inauguracji w 2018 r. obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, wyrażając przekonanie, że środowiska akademickie włączą się w nie w sposób „godny, uroczysty, z inwencją i wizjonerskim rozmachem”. „Ufam, że będą państwo współtworzyć wydarzenia, które odnosząc się do tamtej historycznej cezury z czasem same zyskają miano historycznych” – nadmienił.

Duda wspomniał też o trwających konsultacjach ws. referendum konstytucyjnego. „W tej ogólnonarodowej debacie państwa głos powinien wybrzmieć szczególnie wyraźnie – gorąco zapraszam i zachęcam, aby w oparciu o swoją wiedzę i autorytet dali państwo przykład współodpowiedzialności za przyszłe losy demokratycznej i praworządnej Rzeczypospolitej” – podkreślił prezydent.

List do środowiska gdańskiej ASP skierował również wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który przypomniał, że obecny rok akademicki jest „czasem wytężonej pracy legislacyjnej” nad reformą szkolnictwa wyższego. „Pragnę zadeklarować, że dołożę wszelkich starań, aby w nowym prawodawstwie szkolnictwo artystyczne bez trudu mogło odnaleźć swoją specyfikę, a także miało zapewnioną dobrą sytuację finansową” – zapewnił.

W przemówieniu inaugurującym nowy rok akademicki rektor gdańskiej ASP dr hab. Krzysztof Polkowski wymienił m.in. inwestycje, które przeprowadza obecnie uczelnia. Jest wśród nich przebudowa patio, które zyska szklane zadaszenie oraz ścianę. Nowa przestrzeń ma być oddana do użytku w styczniu 2018 r.

„Realizacja projektu, wraz z przygotowaną przez dydaktyków ofertą edukacyjną i kulturalną, ma w założeniu dotrzeć do największej liczby odbiorców. Planowane przez nas inicjatywy będą miały formę wykładów, warsztatów, interdyscyplinarnych zespołów kreatywnych, konferencji, mobilnego kina sezonowego, kameralnych koncertów i spektakli teatralnych oraz wielu innych aktywności” – mówił rektor ASP.

Patio wybudowano w 2013 r., w najnowszej części budynku ASP w Gdańsku z 1968 r., połączonej z dwoma pozostałymi budynkami - Wielką Zbrojownią z lat 1601-09 oraz XV-wieczną Basztą Słomianą.

Rektor ASP wspomniał też, że kończy się rewaloryzacja części podziemnej Wielkiej Zbrojowni. „Dzięki tym pracom oprócz parteru zwanego pasażem Wielkiej Zbrojowni o powierzchni 1,7 tys. m kw. pozyskamy dodatkowe ponad 1 tys. m kw. niezwykle cennej przestrzeni z zachowanymi oryginalnymi XVII-wiecznymi sklepieniami” - wyjaśnił.

Początki dzisiejszej ASP w Gdańsku sięgają 1945 r., kiedy w Sopocie założono Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Inicjatorami byli zaprzyjaźnieni ze sobą artyści: Janusz Strzałecki, Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy oraz Józefa i Marian Wnukowie. Pierwszy rok akademicki zainaugurowano 15 października 1945 r. Studia rozpoczęło wtedy 22 studentów. Z końcem tego roku zmieniono nazwę uczelni na Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Pięknych, przemianowaną później na Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych.

W 1954 r. siedzibę uczelni przeniesiono do Gdańska do odbudowanej po wojennych zniszczeniach Wielkiej Zbrojowni. Częścią placówki stała się też stojąca w sąsiedztwie XV-wieczna Baszta Słomiana. Rosnąca liczba studentów skłoniła ówczesne władze uczelni do rozbudowy siedziby. W 1968 r. powstało nowe skrzydło, wzniesione wzdłuż ul. Tkackiej, według projektu prof. Ryszarda Semki.

W 1996 r. uczelnia uzyskała status Akademii Sztuk Pięknych. Równocześnie jej własnością stał się zabytkowy budynek Małej Zbrojowni, zlokalizowany na Starym Przedmieściu.

ASP w Gdańsku ma cztery wydziały: Architektury i Wzornictwa, Grafiki, Malarstwa oraz Rzeźby i Intermediów. Na uczelni działa też Międzywydziałowy Instytut Nauk o Sztuce.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

edytor: Paweł Tomczyk

rop/ pat/

Copyright © Fundacja PAP 2020